نشست هماهنگی مدیران استانی مراکز فقه حقوق و قضای اسلامی

به گزارش روابط عمومی مجتمع فقه، حقوق و قضای اسلامی، صبح امروز یکشنبه 13 تیر 1400 نشست هماهنگی مدیران استانی مراکز فقه حقوق و قضای اسلامی در قم برگزار شد.

در این نشست مدیران محترم استانی مراکز حقوق و قضای اسلامی از استان های، فارس، قزوین، مازندران(نوشهر و بابل)، گلستان، چهارمحال بختیاری حضور داشتند و با مدیران و مسئولان مجتمع دیدار و گفتگو کردند.

حجت الاسلام والمسلمین امینی در جمع مدیران واحدهای استانی مجتمع فقه، حقوق و قضای اسلامی از استان های گلستان، فارس، یزد، چهارمحال بختیاری، مازندران(نوشهر و بابل) و قزوین که در سالن جلسات این مجتمع در قم برگزار شد، ضمن گرامیداشت یاد و نام شهید آیت الله بهشتی، ایشان را فرد امیدوار، آینده نگر، روشنفکر، دارای ذهن خلاق، بصیر، مبتکر، نو آور در حل مشکلات، حق طلب و اسوه والگو برای نسل های بعدی در حوزه و در امر قضا، توصیف کرد و افزود: آن شهید در عرصه کادر سازی برای نظام و تعلیم و تربیت با راه اندازی دبیرستان دین و دانش، مدرسه علمیه حقانی و همچنین ارائه خدمات ارزنده در عرصه تدوین متون درسی و اموزشی سهم بسزایی داشت و شایسته است همه ما از همت والای ان شهید در این‌مسیر الگو گیری کنیم‌..

حجت الاسلام والمسلمین امینی با بیان این که در حال حاضر تعداد قابل توجهی از طلاب در سطوح دوم و سوم رشتهٔ حقوق و قضای اسلامی در حال تحصیل می باشند، ادامه داد: آنچه برای ما مهم است توجه به تحصیلات و زیست حوزوی در کنار تحصیلات حقوقی است.

استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: توجه به سبک زندگی حوزوی و تحصیلات فقهی و اصولی عمده تمایز قضات حوزوی و غیره است. این امر باید بیش از گذشته مورد توجه مدیران و طلاب در حال تحصیل در این مجتمع ها باشد.

حجت الاسلام والمسلمین امینی گفت: تحصیلات حقوقی و قضایی طلاب نباید صرفاً به فراگیری تکنیک های حقوقی اختصاص یابد ، بلکه باید با تکیه به دیدگاههای عمیق فقه و اصول معطوف به نگاه دانش محور در موضوعات حقوقی باشد.

رئیس مجتمع فقه، حقوق و قضای اسلامی افزود: در کنار مدرسهٔ عالی قضاوت، مرکز تخصصی فقه و حقوق نیز در مجتمع تاسیس شده است که از سال جاری در چند رشته طلاب جدید جذب می کند. وی افزود درختوارهٔ رشته ها در بخش فقه و حقوق نیز در این مرکز اجرا شود. و هم اکنون سر فصل های انها در دست طراحی است تا برای تصویب خواهی به شورای گسترش ارسال گردد.
رئیس مجتمع فقه، حقوق و قضای اسلامی افزود: این مجتمع بر روی دانش اجتهادی سرمایه گذاری می کند. این آن چیزی است که مسئولین مجتمع به دنبال تحقق آن هستند.

وی بیان داشت: در این مجتمع مسئولین توجه جدی به بحث فقه و فقه های مضاف دارند و باید به صورت تخصصی این مباحث دنبال شود تا شاهد ارتقاء قضات طلبه باشیم.

در این نشست حجج اسلام والمسلمین حامدی، نظری و شریفی به عنوان میهمان ویژه از مرکز مدیریت حوزه های علمیه کشور جهت تعامل و همکاری با واحدهای استانی حضور داشتند.